Forum gug.forumoteka.pl Strona Główna gug.forumoteka.pl
Opis Twojego forum

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przemyślenia dot.projektu+odpowiedzi na napływające pytania

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum gug.forumoteka.pl Strona Główna -> Projekt działalności stowarzyszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szmyf
Site Admin

PostWysłany: Sro Lis 12, 2014 8:00 pm    Temat postu: Przemyślenia dot.projektu+odpowiedzi na napływające pytania Odpowiedz z cytatem

Hej.

Po przewałkowaniu dokumentów, ustaw i innych rzeczy przyszedł czas na zastanowienie się jak faktycznie zorganizować projekt tak żeby działał. Poniżej parę informacji, które mają Wam przedstawić na jakim etapie aktualnie jesteśmy.

1. Założenie stowarzyszenia nie koniecznie wiąże się z automatyczną dzierżawą akurat tej Chaty. OA PTTK Kraków będący właścicielem obiektu może zdecydować, że chcą współpracować z innym podmiotem. Po rozmowie z przedstawicielem OA miałem wrażenie, że raczej szanse mamy bardzo duże, natomiast wiadomo... zawsze coś może się komuś coś odwidzieć. Dlatego nie chcę żeby ktokolwiek myślał, że wszystko jest już gotowe.

2. Stowarzyszenie niestety kosztuje. Finansowane jest ze składek członkowskich, darowizn, działalności gospodarczej stowarzyszenia, dotacji.

3. Ile kosztuje? Samo założenie to wliczając koszt konsultacji prawnika, notariusza, wpis do KRS koszt ok. 1000 pln. Dotego dochodzi biuro rachunkowe prowadzące księgowość - koszt około 500 pln miesięcznie (może być na początku mniej ze względu na małą ilość dokumentów na startcie)

4. Koszt dzierżawy Chaty to około 9000 pln rocznie - kwota oczywiście jeszcze nie jest ustalona i może ulec zmianie ale staram się podawać stawki podstawowe o których aktualnie zostałem poinformowany.

5. W związku z różnymi opiniami osób z którymi rozmawiałem do tej pory stawka składki którą chcieliśmy zaproponować to 15pln / m-c, co daje nam rocznie 180 pln. Pojawiły się głosy zarówno, że to za dużo jak i za mało. Pojawił się pomysł aby pierwszą składkę (czyli za 1 rok) wpłacać z góry na zasadzie dobrowolnej darowizny (od podatku można odpisać czy coś) jednak nie niższą niż wspomniane 180 jednak dopuszczamy możliwość obniżenia tej kwoty lub płatności co miesiąc. Chcielibyśmy jednak aby w miarę możliwości, jeżeli tylko możecie pomogli nam zorganizować większe kwoty. Obecnie stoimy w 4 osoby na etapie 3500 pln które my wnosimy na początek, dalej może być tylko lepiej.

6. Członkowie stowarzyszenia będą oczywiście mieli zniżki na noclegi.

7. Osoby które wniosą wyższe darowizny otrzymają od nas dodatkowe propozycje (np. kupony na darmowe noclegi, noclegi z wyżywieniem, zniżki na imprezy przez nas organizowane... etc.). Dokładnie ciężko mi powiedzieć w jakiej formie będzie to działać dokładnie, ale na pewno nie zapomnimy o nikim kto wspomoże nas w realizacji projektu.

Wszystkie powyższe rzeczy urodziły się w naszych głowach na wstępnym spotkaniu, które przeprowadziliśmy. Jest to też częściowo zbiórka pomysłów z mojej głowy, które pojawiły się w czasie pisania tego tematu. Zapraszam wszystkich do dyskusji bo czas goni a pytań pewnie będzie dużo

Pozdrawiam
Radosław Szmyd
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Nie Gru 04, 2016 3:11 pm    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szmyf
Site Admin

PostWysłany: Sro Lis 12, 2014 8:46 pm    Temat postu: Piotr zapytał.... Odpowiedz z cytatem

1. "Czemu forma stowarzyszenia? Jaki jest tego kontekst? Czy to jest potrzebne, czy coś ułatwia? np. prowadzenie jakiejś działalności w szerszym kontekście - ja się domyślam, czemu tak ale pewnie fajnie by było usłyszeć to od Ciebie (...)"

Stowarzyszenie daje większą swobodę działania w grupie. Jest dobrowolne i korzysta z własnych środków, ma członków z pomocy których można korzystać. Jest działalnością niezarobkową i dzięki temu sama idea działania schroniska jako fajnego miejsca w górach a nie skarbonki. Chodzi również o możliwości gromadzenia środków finansowych, które umożliwią remonty i rozwój miejsca, jest prościej niż będąc spółką bądź działalnością chociażby dlatego, że nie okrada nas ZUS. Stowarzyszenie będzie oczywiście prowadzić działalność gospodarczą, w ramach której jest przewidziane zatrudnianie pracowników, ale jest to konieczne do realizacji konkretnych celów i ułatwiania sposobu rozliczeń z wydzierżawiającym jak i z innymi podmiotami współpracującymi.

2. "Jakie są koszta dzierżawy z ostatniego roku?"

W ostatnich latach chata prowadzona była przez właścicieli - czyli OA PTTK Kraków, dlatego kosztów brak. Teoretyczną kwotę dzierżawy podałem w poprzednim poście. Jednocześnie polecam zapoznać się z wzorem umowy - są tam podane zasady partycypacji właściciela obiektu w kosztach remontowo-inwestycyjnych,

3. "Jak oceniasz pozostałe koszta / prąd, obsługe oczyszczalni, szamba, czy co tam jest no i inne koszta.. tak szacunkowo"

Pozostałe koszta w obecnej chwili są ciężkie do oszacowania - czekam na odpowiedź od OA na pytania dot. wysokości rachunków

4. "Kto rezygnuje z dzierżawy i czy mamy z nim/nią dobre stosunki, tak że można liczyć na to, że wiesz dużo więcej rzetelnych danych (np. o kosztach) tak, żeby się nie przeliczyć i nie wdepnąć na minę"

Informacje podawane przez OA są rzetelne. Interesuje ich aby w sposób odpowiedzialny zająć się ich własnością dlatego można liczyć na współpracę.

Pozdrawiam
Radosław Szmyd
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum gug.forumoteka.pl Strona Główna -> Projekt działalności stowarzyszenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: